Mesterul casei tale
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Publicitate
RO-
DATASAT
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Mesterul casei tale pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Mesterul casei tale pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
 
 
 
 
Electronice de la A la Z
 
Magazin - Electronice de la A la Z
 
Piese pentru amatori
 
Forumul electronistilor
 
DTH - receptie TV satelit
 
 
Chat-ul electronistilor
 
Depanare Grup
 
e-Decodare Grup
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ultimele subiecte
» Frigidere , aer conditionat
"Pot schimba o priza singur?" EmptyJoi Noi 18, 2010 2:11 am Scris de Admin

» Telefoane Dual Sim www.telefoanedualsim.net
"Pot schimba o priza singur?" EmptyDum Mar 28, 2010 6:29 pm Scris de servicesbotmail

» Usi metalice
"Pot schimba o priza singur?" EmptyVin Ian 29, 2010 5:20 pm Scris de Admin

» Schimb 1 : 1
"Pot schimba o priza singur?" EmptySam Aug 22, 2009 6:16 pm Scris de Elk

» Amenajari interioare
"Pot schimba o priza singur?" EmptyMier Iul 01, 2009 4:20 am Scris de Admin

» Link-uri utile
"Pot schimba o priza singur?" EmptyVin Iun 12, 2009 3:48 am Scris de Admin

» Sfatul meu ...
"Pot schimba o priza singur?" EmptyJoi Iun 11, 2009 6:54 am Scris de Admin

» Componente electronice ieftine noi sau SH pentru amatori
"Pot schimba o priza singur?" EmptyJoi Iun 11, 2009 2:57 am Scris de Admin

» Forumul electronistilor
"Pot schimba o priza singur?" EmptyJoi Iun 11, 2009 2:41 am Scris de Admin

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Top postatori
Admin (13)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
fox7878 (3)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
floress21 (1)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
Elk (1)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
nutcracker8787 (1)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
ultrasandra (1)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 
servicesbotmail (1)
"Pot schimba o priza singur?" I_vote_lcap"Pot schimba o priza singur?" I_voting_bar"Pot schimba o priza singur?" I_vote_rcap 

Info trafic

"Pot schimba o priza singur?"

In jos

"Pot schimba o priza singur?" Empty "Pot schimba o priza singur?"

Mesaj  fox7878 Lun Iun 08, 2009 8:06 pm

Pentru ca intrebarea mi-a fost adresata de nenumarate ori , precizez ca acest tip de activitate se incadreaza in categoria celor care se executa doar de personal calificat (electrician) pentru ca exista riscul de electrocutare sau incendiu .

Sa explic ... realizarea tuturor interventiilor la instalatia electrica se fac in baza unui algoritm (plan de lucru) :
- se deconecteaza alimentarea generala a instalatiei de la reteaua de electricitate , se descarca curentii vagabonzi , condensatoarele si se asigura locul conexiunii pentru eventualele interventii accidentale (de ex. sa nu conecteze cineva sigurantele in timp ce lucrati) ;
- se identifica aparatul electric defect (priza , intrerupator , dulie , lustra , etc.) ;
- se demonteaza aparatul defect echipat corespunzator (manusi electroizolante , cizme de cauciuc , scule electroizolante , ochelari de protectie) ;
- se inlocuieste aparatul defect cu unul identic sau echivalent , respectand conexiunile initiale (circuit electric principal , nul de protectie) ;
- se verifica circuitele cu aparatura specifica (continuitate , rezistenta de izolatie , etc.) .

NU SE FAC IMPROVIZATII CHIAR DACA ESTE O INSTALATIE PROVIZORIE !


Se folosesc doar materiale certificate scopului propus (de ex. , nu se izoleaza firele cu hartie , panza etc.) .

O sa spuneti ca este un lucru simplu , ca nu aveti doua maini stangi , ca exista minime cunostine in domeniu si oarece scule ... Poate .

Cu siguranta un mester costa . In schimb , ofera garantie lucrarii , rezolva problema mult mai rapid pentru ca face asta mereu si are alta orientare la fata locului atunci cand ii cereti sa faca diverse adaptari (montarea de prize duble in loc de priza simpla , comutatoare sau regulatoare de tensiune in loc de intrerupatoare , etc.) .

Recomandarea mea - NU FACETI ASTA ACASA . APELATI LA UN MESTER CALIFICAT !


Si ... evitati "mesterii" care au nevoie de "intaritoare" inainte de a se apuca de lucru ...
Laughing

fox7878

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum